Martin & Servera på Upphandlingsdagarna 2018
Årets upplaga av Upphandlingsdagarna går av stapeln på Kista-mässan den 31 januari och 1 februari. Martin & Servera finns naturligtvis på plats när Sveriges upphandlare samlas.
Årets upplaga av Upphandlingsdagarna går av stapeln på Kista-mässan den 31 januari och 1 februari. Martin & Servera finns naturligtvis på plats när Sveriges upphandlare samlas.
Nu börjar Martin & Servera tillsammans med Älta Transportservice att testa leveranser med en elhybridbil i Stockholms innerstad. Första turen går ut i veckan och på sikt planeras utökning med fler bilar.
Jämfört med 2016 ökade Martin & Serveras försäljning av ekologiska och miljömärkta produkter med hela 15 procent under 2017. Andelen för privat marknad nådde 11 procent och för offentlig marknad 30,4 procent.
Martin & Servera stöttar sedan hösten 2017 Stockholms Stadsmissions Matcentralen som arbetar med redistribution av överskottslivsmedel, bland annat i de sociala matbutikerna Matmissionen. Sedan starten har fyra ton varor räddats från att bli svinn.
Idag lanseras Martin & Serveras nya gemensamma plattform för e-handel och hemsida. Syftet är att skapa en attraktiv och tydlig helhetsupplevelse för den som besöker hemsidan och/eller handlar i e-handeln.
Tillsammans med Mattias ”Fredagskocken” Larsson samt tredjepristagaren i Sveriges yngsta mästerkock 2017, 10-åriga Svea, har Martin & Servera skapat inspiration som ska få barn att laga och äta bättre mellanmål.
Diskteknik levererar produkter, kunskap och service inom disk, tvätt och städ till restauranger och storkök. Bolaget ingår i koncernen Martin & Servera. Nu har vd Martin Pasko, på egen begäran, valt att sluta efter många år i bolaget.
Axfoundation, SKL Kommentus, Socialt Ansvarstagande i Offentlig Upphandling, Martin & Servera och Kairos Future bjuder in till presseminarium och presentation av rapporten och projektet Spårbarhet och kontroll av livsmedel i blockkedjan.
I veckan tog Wasaline beslut om ändrad tidtabell från årsskiftet för färjetrafiken Umeå-Vasa. Det skapar nya möjligheter för Martin & Serveras satsningar på den finska marknaden.
Restaurangnäringen är en växande bransch. Antalet människor sysselsatta i branschen har ökat med nästan 40 % under perioden 2000-20161). Nu samlar restauranggrossisten Martin & Servera den norrländska delen av branschen för mässa på Nolia i Umeå under två dagar, 1-2 november.
I februari gick startskottet för ombyggnationen av Martin & Serveras Restaurangbutik på Sockengränd 3 i Årsta. Nu står butiken klar. Invigning sker torsdag 26 oktober.
Med hjälp av varor från verksamheten stöttar Martin & Servera nu Stockholms Stadsmissions Matcentralen som arbetar med redistribution av överskottslivsmedel, bland annat i de sociala matbutikerna Matmissionen. Nu är de första varorna som annars hade blivit svinn hos Martin & Servera i stället levererade.